-قهوه یکی از نوشیدنی های پر طرفدار در جهان محسوب می شود تا جایی که در برخی از کشور ها به عنوان دومین نوشیدنی پرمصرف پس از آب محسوب می شود

-علاوه بر این کافئین موجود در در قهوه میتواند به شما در احساس خستگی کمتر کمک کند و عملکرد مغز ، بهتر کردن حس و حال و داشتن تجربه ورزش کردن را در شما به وجود آورد . جالب آن است که ممکن است قهوه باعث تسریع از دست دادن وزن ، نقش محافظتی در مقابل بیماری ها مانند دیابت نوع 2 ،آلزایمر و بیماری های قلبی عروقی نقش داشته باشد

-بسیاری از افراد ،دوست دارند صبحانه خود را با نوشیدن قهوه آغاز کنند ،گرچه که برخی از افراد ادعا میکنند که نوشیدن قهوه با معده خالی می تواند باعث به خطر افتادن سلامتیشان شود .

آیا این مورد باعث مشکلات گوارشی می شود؟؟؟

تحقیقات نشان داده اند تلخی قهوه باعث تحریک ساخت و ترشح اسید معده می شود .همچنی بسیاری از مردم معتقدند که قهوه باعث تحریک معده ،بدتر شدن علائم مشکلات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر(IBS) ، سوزش سر دل ، زخم ها ، حالت تهوع ،رفلاکس معده و اختلال در گوارش می شود.

ولی به طور کلی تحقیقات تا کنون نتوانسته اند ارتباط قوی بین قهوه و مشکلات گوارشی  و مصرف قهوه بیابند صرف نظر از اینکه با شکم خالی آن را مصرف کنید یا خیر.

اگر چه که بخش کوچکی از افراد به شدت به قهوه حساس اند و به طور معمول احساس سوزش سر دل ،تهوع ، یا اختلال گوارشی دارند و میزان و شدت این علائم چه با باعده خالی یا چه معده پر مصرف شود وجود دارد و ثابت است.

به هر حال ، نوع پاسخ بدن شما بسیار مهم است .اگر تجربه شما این باشد که با معده خالی باعث بروز علائم می شود بهتر است با معده پر مصرف شود و عادت غذاییتان را تغییر دهید.

آیا این مورد باعث افزایش سطح هورمون استرس شود؟؟؟

یکی دیگر از موارد مورد بحث در مصرف قهوه با شکم خالی این است که ممکن است باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول که بسیار به استرس مربوط است بشود.

هورمون کورتیزول به وسیله غده آدرنال تولید می شود که باعث تنظیم متابولیسم ،فشار خون و حتی سطح قند خون گردد.که مهم است توجه کنیم که بالا بودن به طور طولانی مدت باعث مشکلاتی برای بدن مانند مشکلات استخوانی ،بالارفتن فشار خون ،دیابت نوع 2و مشکات قلبی عروقی گردد.

کورتیزول به طور طبیعی در مواقعی که از خواب برمی خیزیم بالا می رود. جالب است بدانید که قهوه باعث بالا رفتن کورتیزول می شود .در نتیجه عده ای ادعا می کنند که نوشیدن آن در ایتدای صبح دقیقا هنگامی که سطح کورتیزول به طور طبیعی بالا است می تواند مضر باشد .

اگر چه که تولید کورتیزول در پاسخ به قهوه در افرادی که به طور منظم و روزانه از آن مصرف می کنند بسیار کم است و برخی از تحقیقات حتی عدم افزایش کورتیزول را گزارش داده اند.علاوه بر آن تحقیقاتی وجود دارند که نشان می دهند مصرف قهوه با معده پر باعث کم تر شدن اثر روی کورتیزول نیز می شود. حتی اگر زیاد نیز بنوشید این افزایش سطح کورتیزول در خون کاملا موقتی خواهد بود.و دلایل کمی وجود دارد که این افزایش موقت می تواند باعث مشکلاتی در آینده در فرد گردد.

به طور خلاصه قهوه میتواند به طور موقتی باعث افزایش هورمون کورتیزول شود که نمی توان گفت باعث مشکلات در سلامت فرد می گردد و بستگی به این نارد که شما آن را با شکم خالی یا پر مصرف می کنید.

دیگر عوارض بالقوه

-قهوه می تواند باعث عوارض دیگری شود که فرقی نمی کند با شکم پر آن را مصرف کنید یا خالی 

به عنوان مثال برای برخی از افراد اثر اعتیاد آور داشته باشد و برای برخی به طور ژنتیکی ممکن است به آن حساسیت نشان بدهند. که علت این اتفاق هم تغییر میزان و سطح مواد شیمیایی مغز است که برای ایجاد همان اثر قبلی به میزان بیشتری کافئین نیاز دارد.

مصرف بیش از حد آن می تواند باعث  اضطراب و عصبانیت ، بی قراری و تپش قلب گردد. همچنین ممکن است باعث ایجاد سردرد ،میگرن ، و بالا رفتن فشار خون در برخی از افراد نیز گردد.

به همین دلیل برخی از متخصصان برعقیده هستند که دریافتی کافئین برای ما در روز، حدود 400 میلی گرم در روز محدود شود چیزی بین 4 تا5 لیوان قهوه (95/0 تا 12/1 لیتر) 

اثرات قهوه می تواند تا 7 ساعت در بزرگسالان نیز وجود داشته باشد که در صورتی که در اوخر روز مصرف گردد باعث ایجاد اختلال در خواب می شود.

در پایان ،کافئین  می تواند به راحتی ازجفت عبور کند و اثرات به مراتب بیشتر و به مدت 16 ساعت بر روی مادر و جنین بگذارد از این رو مادران باردار را تشویق می کنیم که مصرف قهوه خورد را تا 1 تا 2 لیوان قهوه کاهش دهند(240-480 میلی لیتر) 

به یاد داشته باشیم که مصرف قهوه با شکم خالی در میزان اثرات ذکر شده تغییری ایجاد نمی کند.